
Słony skarb. Przewodnik dla dzieci po Wieliczce
Skąd wzięła się sól w Wieliczce? Do czego służyły kieraty? Czy w kopalni są krasnoludki? Dlaczego górnicy pozdrawiają się słowami „Szczęść Boże”? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książce pióra Barbary Gawryluk. Bogato ilustrowany przez Dorotę Rewerendę-Młynarczyk przewodnik to wyjątkowa propozycja dla najmłodszych turystów.
Z kart książki dzieci dowiedzą się o kopalni wielu ciekawostek. Poznają jej fascynującą historię, górnicze zwyczaje oraz legendy, m.in. tę o cudownym pierścieniu św. Kingi oraz Białej Pani.
Przewodnik napisano barwnym i przystępnym językiem. Uważni czytelnicy na marginesach książeczki wypatrzą użyteczny słowniczek objaśniający kopalniane terminy, dowiedzą się m.in. czym jest szyb, żupa, podłużnia, ocios, szychta.
Autorka zręcznie i obrazowo tłumaczy nawet bardzo trudne zagadnienia: Jak powstawała solna komora? Wyobraźcie sobie jajko na miękko. Najpierw w nie pukamy, potem drążymy środek, wybieramy pyszne żółtko oraz białko i zostawiamy skorupkę. Tak samo górnicy drążyli sól – odkrywając nową bryłę, wybierali sól ze środka i zostawiali skorupkę. Skorupa miała co najmniej siedemdziesiąt centymetrów grubości i zabezpieczała komorę […].
Lektura „Słonego skarbu” wciągnie małych i dużych! Zapraszamy w pełną przygód podróż do wnętrza Ziemi.

format poleca

